طلا به مرزهای ۲۰۰۰ دلار نزدیک شد

شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲

قیمت طلا به بالاترین سطح خود از ابتدای آگوست سال جاری میلادی رسید .کاهش ارزش دلار آمریکا و ادامه تورم بالا در این کشور قیمت طلا را برای چهارمین روز پیاپی افزایش داده است.

ناآرامی‌های خاورمیانه، طلای امن را به دومین صعود هفتگی سوق داد.طلا در روز گذشته برای اولین ماه از ماه اوت دوباره به ۲۰۰۰ دلار رسید که بالاترین قیمت طی سه ماه گذشته بود.

افزایش نگرانی در مورد گسترش جنگ خاورمیانه و تردید فدرال رزرو آمریکا برای بالا بردن دوباره نرخ بهره سرمایه‌گذاران را به سمت این فلز گرانبها سوق داده است.

تمایل به طلا به عنوان یک پشتوانه ایمن طی سال‌های اخیر به دلایل مختلفی زیر سوال رفته بود. اما زمان نشان می‌دهد این فلز گرانبها هنوز هم ایمن‌ترین سرمایه‌گذاری در زمان بی‌ثباتی‌های اساسی است.

قیمت طلا در این هفته ۲.۶ درصد افزایش یافت و ۱۵۰ دلار از زمان شروع این درگیری بر قیمت طلا افزوده شده است.

هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش با ۶ دلار افزایش نسبت به معاملات اوایل روز گذشته به ۱۹۸۲ دار رسید.

تحلیلگران عقیده دارند ترکیبی از بی‌ثباتی‌های ژئوپلیتیکی و اقتصادی می‌تواند بر تورم و نرخ بهره تاثیر گذاشته و تمایل به طلا را افزایش دهد.

 

افزایش قیمت طلا تا ۲۰۰۰ دلار تا حدی نتیجه کاهش ارزش دلار و سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا بود.

در میان سایر فلزات گرانبها قیمت نقره با ۲.۰۵ درصد افزایش به ۲۳ دلار و ۵۰ سنت رسید و پلاتین با ۰.۵۰ درصد افزایش ۸۹۹ دلار و ۶۱ سنت معامله می‌شود.

فیلیپ استریبل، استراتژیست ارشد بازار در بلو لاین فیوچرز در شیکاگو گفت: اگر درگیری در خاورمیانه تشدید شود، قیمت طلا به ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.

فیچ سولوشز نیز در یادداشتی با پیش بینی قیمت میانگین ۱۹۵۰ دلار در هر اونس برای طلا در سال جاری، اعلام کرد، با کم شدن نگرانی در مورد افزایش مجدد نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ از سوی فدرال رزرو، قیمت طلا افزایش یافته است.

هرچه نرخ بهره بالاتر می‌رود، هزینه‌های نگهداری طلا که دارایی بدون بهره است بیشتر می‌شود.

بخش زیادی از بازار پیش‌بینی می‌کنند، فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست سیاست‌گذاری ماه آینده تغییر ندهد.

در بازارهای فیزیکی، دلالان طلا در هند مجبور به ارائه تخفیف‌های شدیدتر شدند، زیرا جهش قیمت‌های داخلی باعث کاهش تقاضا شد.

 

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.