۰۲۱۵۴۴۱۳۰۰۰ info@exchange.ir

سخنگوی دولت: حذف ناگهانی ارز ۴۲۰۰ تومانی بیشترین ضربه را به طبقه محروم می‌زند

۱۶ بهمن ۱۳۹۹

سخنگوی دولت گفت: دولت بارها اعلام کرده که با یک شیب منطقی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در نظر دارد ولی حذف ناگهانی آن بیشترین ضربه را به طبقه محروم جامعه خواهد زد.

سخنگوی دولت درباره رد کلیات بودجه توسط مجلس گفت: از نمایندگان محترم که پیام نگرانی دولت و اقتصاددانان از تغییرات اساسی و غیر کارشناسی در لایحه بودجه را دریافتند و رد کردند تشکر می‌کنیم.

علی ربیعی امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه تغییرات زیاد شاکله بودجه را بهم ریخته و غنایی نیز به بودجه نبخشیده بود، تصریح کرد: دولت آماده است با همه توان کارشناسی خود در کنار مجلس اصلاحات مورد نظر که می‌تواند به نفع اقتصاد و مردم باشد را بدون اینکه شاکله بودجه به هم بخورد دنبال کند.

وی با برشماری محورهای اصلی لایحه که دولت بر آن اصرار و اعتقاد داشت و در صورت تصویب می‌توانست آثار زیادی داشته باشد، اظهار کرد: تقویت ارزش پول ملی، کاهش تورم و تورم زا نبودن بودجه، مدیریت منطقه مالیات، حمایت از معیشت مردم و تامین کالاهای اساسی و عدم ایجاد رانت، اصول اساسی دولت در لایحه بودجه بود.

سخنگوی دولت گفت: تغییر نرخ ارز از ۱۱۵۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان موجب افزایش تورم، نقدینگی و کاهش ارزش پول ملی می‌شود. ضمن اینکه افزایش سقف بودجه موجب افزایش نقدینگی و تورم بدون منابع معتبر خواهد شد. 

به گفته ربیعی، حذف ارز ترجیحی و دادن یارانه ناکافی هر دو امری منفی و شوک آور هستند و تورم غیرقابل تحمل به بار خواهند آورد. همچنین درآمدهای واهی پیش بینی شده با عدم قطعیت در وصول و هزینه قطعی موجب افزایش نقدینگی و فشار بر تولید و مردم خواهد شد. 

وی با تاکید براینکه مواردی مثل مجوز ورود خودرو از مناطق آزاد تصمیمی رانت زاست که در اجرا مشکلات زیادی خواهد داشت، ادامه داد: البته آنچه ما در این روزها می‌شنویم سیاسی‌ترین عبارات در مورد اقتصاد و بودجه در ۴۰سال اخیر بوده است. از کوبیدن بودجه به دیوار تا اتهام فروپاشی و ده‌ها عبارت عجیب دیگر.

سخنگوی دولت گفت: با یک تحلیل محتوا، فراوانی مطالبی که در خصوص بودجه از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته شده است شامل«وابستگی بودجه پیشنهادی به نفت و ضرورت کاستن از این وابستگی و کم کردن نقش نفت در بودجه»، «افزایش حجم بودجه و تورم زا بودن آن»، «پیش بینی درآمدهای واهی در بودجه تقدیمی دولت»، «بودجه شرکت های دولتی و فساد و رانت در آن» و «عدم عدالت‌گرایی در بودجه» می‌شود. حالا نتایج کمیسیون تلفیق که امروز به صحن مجلس آمده بود را با اینها مقایسه کنیم.

ربیعی تصریح کرد: در خصوص وابستگی بودجه به نفت برخی گفتند که میزان فروش پیش بینی شده در لایحه بودجه خائنانه است. اما خودشان بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان وابستگی بودجه به نفت را بیشتر کردند با این تفاوت که از تولید که قدرت ملی و جایگاه جهانی ما را ارتقا می‌داد و به زیان کشورهای رقیب بود کاستند و به جای آن نرخ ارز را که تاثیر مستقیم بر زندگی مردم دارد، افزایش دادند. 

وی اظهار کرد: درباره افزایش حجم بودجه و تورم زا بودن آن دولت بارها اعلام کرد که هزینه های پیش بینی شده اجتناب ناپذیر است و نمایندگان محترم هر قلم هزینه را زیاد می‌دانند کاهش دهند. مع الوصف نه تنها این هزینه‌ها کاهش نیافت بلکه ۳۵ درصد به آن افزوده شد. آنها که مدعی بودند بودجه دارای کسری است به یکباره ۱۳۰ هزار میلیارد تومان به همین بودجه اضافه کردند. 

سخنگوی دولت گفت:  بارها عنوان شد که دولت درآمدهای واهی و غیرواقعی پیشنهاد داده که امکان تحقق ندارد و منجر به استقراض از بانک مرکزی خواهد شد. گفتیم شما درآمدها را واقعی کنید و مبالغ اضافی را حذف کنید. نتیجه آن شد که در سرفصل های درآمدهای نفتی ۳۲ هزار میلیارد، درآمدهای عمومی ۱۲۲ هزار میلیارد تومان شامل ۴۱ هزار میلیارد تومان که می گفتند دولت در شرایط رکودی اساسا نباید مالیات را اضافه کند،‌ ۴۱ هزار میلیارد تومان درآمدهای گمرگی بواسطه افزایش نرخ تسعیر ارز و ترخیص خودروهای لوکس از مناطق آزاد که مفسده ها و مشکلات خود را دارد و حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان سایر درآمدها را شاهد هستیم.

ربیعی افزود: گفتند که در بودجه شرکت های دولتی چه خبر است. دولت گزارش بودجه این شرکت ها را از یک ماه زودتر از لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی رسانده است اما حتی یک ریال آن بودجه را تغییر ندادید. خوب چه شد آن شعارهای مبارزه با فساد و رانت در بودجه شرکت‌ها؟

وی همچنین درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: طبقه محروم و فردوست جامعه با تصمیمات عجولانه دچار رنج و سختی می‌شوند. هر میزان یارانه ای که از محل ضرب و تقسیم ۵.۵ میلیارد دلار و ۱۷۵۰۰ تسعیر ارز برای جبران دهک‌های پایین در نظر بگیرید بازهم مشکلات اقتصادی ناشی از حذف یارانه ۴۲۰۰ را حل نخواهد کرد. 

به گفته ربیعی، دولت بارها اعلام کرده که با یک شیب منطقی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در نظر دارد ولی حذف ناگهانی آن بیشترین ضربه را به طبقه محروم جامعه خواهد زد. چه کسی آثار روانی اظهارات نادرست را بر سرمایه اجتماعی محاسبه می کند و تبعاتی که این حرف ها به اعتماد عمومی مردم نه به دولت بلکه نظام می زند را بررسی خواهد کرد. به هر حال در حسن نیت دوستان کسی تردیدی ندارد. انشاالله هرچه خیر و مصلحت کشور هست پیش آید.

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

حروف بزرگ و کوچک یکسان است.