۰۲۱۵۴۴۱۳۰۰۰ info@exchange.ir

نرخ سود بانکی ۲۰ درصد مجاز شد

۲۴ دی ۱۴۰۱

در حالی طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده که در روزهای گذشته بانک مرکزی اعلام کرده، طبق مصوبه این بانک، سود سپرده های سالانه تا سقف ۳۰ درصد مجاز است و بیش از آن تخلف محسوب میشود به گزارش بنکر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی موضوع مهمی است که از هفته گذشته به صورت جدی در نظام بانکی دنبال می شود. موضوع هم از جایی شروع شد که برخی بانکها بخصوص بانکهای دولتی، نرخ سود سپرده هایشان را تا ۳۵ درصد افزایش دادند. این اتفاق بعد از مجوز بانک مرکزی برای انتشار گواهی سپرده با سود ۳۳ درصدی در بانک ها عملی شد، بانک مرکزی اما در واکنش به اقدام بانکها از ابزارهای تنبیهی خود رونمایی و تأکید کرد: بانکها نباید از نرخ سود مصوب تخطی کنند. اگر در بازرسی ها مشخص شود شعبه ای تخلف کرده رئیس شعبه باید برکنار شود.

به همین منظور نیز از روز شنبه بازرسان بانک مرکزی به شعب مختلف بانکها مراجعه می کنند تا اگر شعبه ای تخلفی در حوزه نرخ سود داشته باشد، سریعاً مورد برخورد انتظامی از سوی بانک مرکزی قرار گیرد. اطلاعات دریافتی بیانگر آن است که پلمب شعب متخلف بانکی در حوزه نرخ سود از دیروز آغاز شده و در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت. با بازرسی های انجام شده از سوی بازرسان بانک مرکزی، تعدادی از شعب متخلف بانکی دیروز پلمب شدند. بانک مرکزی ضمن تأیید خبر تسنیم تأکید کرد: براساس بازرسی های میدانی این بانک و با مسجل شدن تخلف برخی از شعب بانکی در خصوص عدم رعایت نرخ سود سپردهها، اقدامات لازم در مورد تعطیلی آنها انجام شد.

 

 

سقف نرخ سود سپرده ها از کی ۳۰ درصد شد؟
نکته مهم اما در خصوص سقف نرخ سود اعلامی از سوی بانک مرکزی است که بانک ها باید رعایت کنند؛ در اطلاعیه بانک مرکزی تأکید شده که طبق مصوبه بانک مرکزی سود سپرده های سالانه تا سقف ۴۰ درصد مجاز است و بیش از آن تخلف محسوب میشود
این موضوع البته در روزهای گذشته از سوی رئیس شورای هماهنگی بانکها نیز اعلام شد . قیطاسی گفته بود: نرخ سپرده های سالیانه حداکثر ۳۰ درصد است، در صورتی که بانکی سپرده ای با سود بالای ۲۰ درصد افتتاح کند تخلف کرده است و بازرسان بانک مرکزی قطعاً با بانک متخلف برخورد میکنند.
تأکید بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانکها به سقف ۳۰ درصدی سود سپرده های بانکی در حالی انجام میشود که طبق آخرین مصوبه قانونی بانک مرکزی در سال ۹۹، سقف نرخ سود سپرده ۱۸ درصد تعیین شده است.
نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری
طبق مصوبه یکی طبق مصوبه یک هزار و دویست و نود و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار مورخ 1399/04/24 سقف نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی ۱۰ درصد سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه: ۱۳ درصد سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه: ۱۴ درصد ، سپرده سرمایه گذاری با سررسید یک سال: ۱۶ درصد و سپرده سرمایه گذاری با سررسید دو سال: ۱۸ درصد تعیین شده است.
بنابراین احتمالا مجوز افزایش نرخ سود سپردههای بانکی از ۱۸ به ۳۰ درصد به بانک ها داده شده است . البته این موضوع بعد از ابلاغ مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۳۳ درصدی دور از ذهن نبود. چراکه رئیس کل سابق بانک مرکزی نیز از برنامه این بانک برای افزایش سود سپرده ها سخن گفته بود ولی تا امروز اطلاع رسانی شفافی از مصوبه جدید شورای پول و اعتبار برای تغییر نرخ سود سپرده انجام شده است.
نرخ سود ۲۰ درصدی باید در شورای پول و اعتبار تصویب شود
جمشیدی دبیر کانون بانکهای خصوصی درباره مبنای سقف ۳۰ درصدی نرخ سود سپرده ها اینطور توضیح داد که تعیین نرخ سود سپرده ها و تسهیلات به عهده شورای پول و اعتبار است؛ تا شورا تصویب نکند چیزی قانونی نیست. تا زمانی که ابلاغیه ای از سوی بانک مرکزی صادر نشود نرخ ها مورد قبول نخواهد بود. در این صورت مورد تایید سازمان مالیاتی هم نیست.
او ادامه داد: احتمالا نرخ ۳۰ درصد در جلسه هفته گذشته بانک ها در بانک مرکزی مورد گفت و گو قرار گرفته و تاکید شده بود که هر بانکی بیشتر از ۳۰ درصد بدهد، با برخورد جدی روبه رو خواهد شد. ولی این به معنای تصویب قانونی نیست. باید این نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار داشته باشد. هنوز نرخی به بانک ها ابلاغ نشده است.
وی با تأکید براینکه الان هم برخی بانک ها همچنان با نرخ بالاتر در حال پرداخت سود سپرده هستند؛ گفت: بانک ها اگر نقدینگی نداشته باشند و بخواهند از حساب بانک مرکزی برداشت کنند باید نرخ ۳۴ درصدی بدهند؛ برای اینکه ۳۴ درصد را به بانک مرکزی ندهند در حال جمع آوری پول از مردم هستند چراکه این کار برایشان به صرفه تر است که سود ۲۴- ۲۵ درصدی به سپرده گذار بدهند تا اینکه بخواهند به بانک مرکزی سود ۳۴ درصدی پرداخت کنند.
جمشیدی تأکید کرد: در زمان آقای همتی هم گفته بودند سعی کنید نرخ سود بالاتر از ۴۰ درصد نباشد ولی آن زمان نرخ ۳۰ درصدی را سازمان مالیاتی نپذیرفت و هنوز هم قبول نمی کند چراکه باید مصوبه قانونی داشته باشد. فاصله هزینه و درآمد زیاد میشود و مالیاتی که از بانک گرفته میشود برهمان مبنا محاسبه خواهد شد.
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

حروف بزرگ و کوچک یکسان است.