۰۲۱۵۴۴۱۳۰۰۰ info@exchange.ir

دلار آمریکا چیست؟

گروه  نرخ ارز
۸ خرداد ۱۳۹۶

دلار آمریکا اغلب در زبان دنیای تجارت ارز با حروف اختصاری USD نشان داده می شود. بازار تبادل ارز خارجی که در آن دلار با دیگر ارزهای سراسر دنیا تبادل می شود، و به نام بازار فارکس نیز شناخته می شود، بزرگترین بازار مالی  در دنیا است که متوسط حجم روزانه آن بیش از 1 بیلیون دلار است.
 

تجزیه و تحلیل دلار

از زمان تصویب قانون پول ملی در سال 1785، دلار به عنوان ارز رسمی کشور آمریکا شناخته شد. قبل از آن، آمریکا از نظام در هم آمیخته ارز قاره ای غیر قابل اعتماد، پوند بریتانیا و ارزهای خارجی گوناگون استفاده می کرد. در ابتدا، دلار فقط به شکل سکه وجود داشت و پول کاغذی در سال 1861 عرضه شد و ارزش آن با قیمت های نسبی طلا، نقره و مس تنظیم شد.
 

دلار آمریکا چیست

تاریخچه دلار

قوانین مختلف کنگره آمریکا آن قدر طراحی دلار، ارزش و کالاهای بنیادین را تغییر داد تا آن که بازنگری ارز با قانون فدرال رزرو سال 1913 رسمی شد. بعد از این اصلاحیه، دلار از نظر فنی اسکناسی برای فدرال رزرو آمریکا شد که بر اساس تقاضا قابل باز خرید بافلزات گران بها با ارزشی معادل آن از بانک های فدرال رزو یا موسسه یو.اس مینت آمریکا بود

در سال 1993 با واگذاری بالفعل استاندارد طلا، یعنی زمانی که روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا مالکیت خصوصی طلا را ممنوع نمود، دلار آمریکا دیگر قابل بازخرید نبود. در سال 1946، سیستم برتن وودز عملا تمامی ارزهای مهم و عمده دنیا را مجبور کرد تا از نظامی مبتنی بر ارزش فلزات گران بها به نظامی مبتنی بر نرخ های تبادل ثابت تغییر پیدا کنند، و به دولت ها اجازه داده شد تا طلای خود را به قیمت 35 دلار در هر انس به آمریکا بفروشند، که طلا فقط به دلار قابل پرداخت بود. واحد طلا در سال 1971 به صورت رسمی کنار گذاشته شد، یعنی زمانی که نرخ تبادل برتن وودز هم کنار گذاشته شد.
 

دلار آمریکا در سال 2016

در دنیای پس از برتن وودز، دلار آمریکا مانند ارز ذخیره بسیاری از کشورها عمل می کند. بانک های مرکزی اروپا، آسیا و آفریقا، به جای ذخیره کردن طلا و نقره، ذخیره ای قوی از دلار را نگهداری می کنند که در مقابل تورم مانند حفاظ می باشد. بسیاری از عوامل دست به دست هم می دهند تا دلار را برای این هدف جذاب نمایند، اما ثبات دلار اهمیت بسیار بالایی دارد. بر خلاف ارزهای مهم دیگر، دلار آمریکا هرگز افت ارزش یا تورم حاد نداشته است تا بتواند بدهی کشور میزبان خود را مهار کند. تا بحال دلار به عنوان یک پول قانونی بی اعتبار یا رد نشده است، که این امر به طور گسترده اعتماد به این ارز را افزایش می دهد. در نتیجه، دلار آمریکا در سرتاسر جهان برای تراکنش های مالی، بدهی و کالا استفاده می شود.

 
نظرات کاربران

میثم در ۹ خرداد ۱۳۹۶ :   ارسال پاسخ
متن نظر در این قسمت نمایش داده می شود.

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

حروف بزرگ و کوچک یکسان است.