۰۲۱۵۴۴۱۳۰۰۰ info@exchange.ir

بهره وری از کاهش نرخ دلار

گروه  نرخ ارز
۴ خرداد ۱۳۹۶

بین سال های 2003 تا 2008، نرخ دلار آمریکا در مقایسه با اکثر ارزهای مهم کاهش پیدا کرد. کاهش نرخ دلار در سال 2007 و 2008 سرعت بیشتری گرفت که هم بر سرمایه گذاری داخلی و هم سرمایه گذاری بین المللی تاثیرگذار بود.

تاثیر افزایش یا کاهش نرخ دلار آمریکا بر سرمایه گذاری ها چندوجهی است. مهم ترین آن ها این است که سرمایه گذاران نیاز دارند تا متوجه شوند که تاثیرات نرخ ارز بر صورت های مالی چیست، ارتباط آن با این که کالاها کجا فروخته و تولید شوند چگونه است و تاثیر تورم مواد خام چیست.

هم آمیزی همه این فاکتورها می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا تعیین نمایند که کجا و چگونه صندوق های سرمایه گذاری خود را برقرار کنند. در این مطلب چگونگی سرمایه گذاری در زمان کاهش نرخ دلار را می آموزیم.
 

کشور اصلی

در آمریکا، هیئت استانداردهای حسابداری مالی موسوم به FASB هیئت حاکمی است که دستور می دهد چگونه شرکت ها برای کارهای تجاری بر روی صورتهای مالی عمل کنند. FASB تعیین نموده است که ارز اصلی که هر یک از نهادها طبق آن کار خود را انجام می دهد به عنوان "ارز فعال" در نظر گرفته می شود. اما، ارز فعال ممکن است با واحد پول گزارشگری متفاوت باشد. در این موارد، اصلاحات تبدیل می تواند منجر به ضرر و زیان شود که عموما در زمان محاسبه درآمد خالص برای آن برهه در نظر گرفته می شوند.

معنای همه این اصطلاحات فنی در زمان سرمایه گذاری در آمریکا و در شرایط کاهش نرخ دلار این کشور چیست؟ اگر در شرکتی سرمایه گذاری می کنید که اکثر فعالیت های تجاری خود را در آمریکا انجام می دهد و در این کشور واقع شده است، ارز فعال و گزارشگری آن دلار آمریکا خواهد بود. اگر آن شرکت در اروپا شعبه داشته باشد، ارز فعال آن یورو خواهد بود. در نتیجه، زمانی که آن شرکت نتایج شعبه خود را به ارز گزارشگری (دلار آمریکا) تبدیل می کند، نرخ ارز دلار یا یورو باید مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، در شرایط کاهش نرخ دلار، یک یورو با قیمت 1.54 دلار خریداری می شود، که قبلا نرخ 1 یورو 1.35 دلار بوده است. در نتیجه، اگر نتایج شعبه را در شرایط کاهش نرخ تبدیل کنید، شرکت از این تبدیل، در آمد خالص بیشتری کسب کرده است.
 

چرا جغرافیا مهم در نظر گرفته می شود؟

درک نحوه عملکرد حسابداری برای شعبه های خارجی اولین مرحله برای تعیین چگونگی بهره وری از تغییرات ارزی است. مرحله بعد، معاملات ارز میان جایی که کالاها فروخته می شوند و جایی که کالاها ساخته می شوند می باشد. از آن جایی که آمریکا به سوی تبدیل شدن به اقتصادی خدماتی و دور شدن از اقتصاد تولیدی است، کشورهای ارائه دهنده با هزینه های کم دلارهای تولیدی را به خود اختصاص داده اند. شرکت های آمریکایی این موضوع را جدی گرفتند و شروع به برون منبعی کردن بسیاری از کارخانه های خود و حتی برخی از شغل های خدماتی خود از کشورهای ارائه دهنده با هزینه کم نمودند تا هم از هزینه های کم آن ها بهره ببرند و هم بودجه های احتیاطی را بهبود ببخشند. در زمان قوی بودن دلار آمریکا، کشورهای ارائه دهنده با هزینه کم کالاها را ارزان تولید می کنند؛ شرکت ها این کالاها را با قیمت های بالاتر به مشتریان خارجی می فروشند تا بودجه احتیاطی کافی برای خود ایجاد نمایند.

این کار زمانی موثر است که دلار آمریکا قوی باشد؛ اما در زمان کاهش نرخ دلار امریکا، نگه داشتن هزینه ها به دلار آمریکا و دریافت درآمدها به ارزهای قوی تر – به بیان دیگر، صادرکننده شدن- برای یک شرکت آمریکایی پر سودتر است. بین سال های 2005 تا 2008 میلادی، شرکت های آمریکایی از کاهش ارزش دلار آمریکا بهره بردند زیرا صادرات آمریکا رشدی قوی داشت که نتیجه کاهش کسری حساب جاری آمریکا به پایین ترین میزان هشت ساله و رسیدن به 2.4 درصد تولید ناخالص داخلی (به جز نفت) در طول سال 2008 بوده است.

اما، فقط برای کمی پیچیده کردن مسائل، بسیاری از کشورهای ارائه دهنده با هزینه پایین کالاهایی را تولید می کنند که تغییرات دلار آمریکا بر آن ها بی اثر است زیرا این کشورها ارز خود را «واحد» کرده اند. به بیان دیگر، آن ها به ارز خود این امکان را داده اند که همگام با تغییرات دلار آمریکا نوسان داشته باشند و بدین ترتیب ارتباط میان این دو را حفظ می کنند. صرف نظر از این که کالاها در آمریکا تولید می شوند یا در کشوری که ارز خود را به دلار آمریکا پیوند می دهد، در شرایط کاهش نرخ دلار آمریکا، هزینه ها کاهش می یابد.
 

افزایش، افزایش و دور شدن

قیمت کالاهای مرتبط با ارزش دلار و نرخ بهره چرخه زیر را دنبال می کند: 

کاهش-نرخ-ارز

گاهی، این چرخه ادامه نمی یابد و قیمت های کالا به پایین ترین میزان نمی رسد زیرا نرخ های بهره پایین می آید و ارزش دلار آمریکا کاهش می یابد. این واگرایی چرخه در سال 2007 و 2008 اتفاق افتاد، زیرا ارتباط مستقیم میان ضعف اقتصاد و قیمت های ضعیف کالا وارونه شده بود. در پنج ماهه اول سال 2008، قیمت نفت خام بالاتر از 20 درصد، شاخص کالا بالای 18 درصد، شاخص فلزات بالای 24 درصد و شاخص قیمت غذا بالای 18 درصد بود در حالی که ارزش دلار 6 درصد کاهش یافت. بنا بر پژوهش وال استریت که توسط جنز نوردویگ (Jens Nordvig) و جفری کوری (Jeffrey Currie) از شرکت گلدمن ساکس انجام شده، ارتباط میان نرخ ارز یورو و دلار، که از سال 1999 تا 2004 به میزان 1 درصد بوده است، در شش ماهه اول سال 2008 به 52 درصد رسید. درحالی که مردم با دلایل این واگرایی موافق نیستند، اما تردید کمی وجود دارد که بهره وری از این ارتباط فرصت های سرمایه گذاری را فراهم کند.
 

بهره وری از کاهش نرخ دلار

بهره بردن از تغییرات ارز در کوتاه مدت می تواند به راحتی سرمایه گذاری بر ارزی باشد که اعتقاد دارید در چارچوب زمانی سرمایه گذاری شما در برابر دلار آمریکا قدرت بسیار بیشتری خواهد داشت. می توانید مستقیما در ارز، سبدهای ارزی یا صندوق قابل معامله در بورس سرمایه گذاری کنید.

در مورد استراتژی بلند مدت تر، در شاخص های بازار سهام کشورهایی سرمایه گذاری کنید که معتقدید ارز آن ها افزایش ارزش خواهد داشت یا در ثروت مطلقی سرمایه گذاری کنید که حامل هایی هستند که دولت ها از طریق آن ها ارز تجارت می کنند و می توانند موقعیتی برای قوی کردن ارزها فراهم آورند.

همچنین می توانید با سرمایه گذاری در شرکت های خارجی یا شرکت های آمریکایی که اکثر درآمدهای خود را از خارج از آمریکا به دست می آورند  از کاهش نرخ دلار بهره ببرید (و یا حتی سود بسیار بیشتر از کمپانی هایی ببرید که هزینه ها را به دلار آمریکا حساب می کنند یا به دلار آمریکا مرتبط هستند).

به عنوان یک سرمایه گذار غیر آمریکایی، خرید سرمایه در آمریکا، به ویژه دارایی های ملموس، مانند مستغلات، در طول دوره ها افت ارزش دلار بسیار ارزان قیمت است. به دلیل این که ارزهای خارجی می توانند سرمایه های بیشتری را نسبت دلار آمریکا خریداری کنند که داخل آمریکا خریداری می شود، خارجی ها قدرت خرید بیشتری دارند.

در پایان، سرمایه گذاران می توانند با خرید کالاها یا شرکت هایی که از اکتشاف، تولید یا حمل و نقل کالا حمایت می کنند یا در آن شرکت دارند از کاهش نرخ دلار آمریکا بهره ببرند.
 

کلام آخر

پیش بینی مدت کاهش ارزش دلار آمریکا کار دشواری است زیرا عوامل بسیاری در تاثیر ارزش ارز نقش ایفا می کنند. با وجود این، هوشیار بودن نسبت به تاثیری که تغییرات ارزش ارز بر سرمایه گذاری دارد، موقعیت هایی را برای سود بردن هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت فراهم می کند. سرمایه گذاری در صادرات آمریکا، دارایی های ملموس (خارجی هایی که مستغلات یا کالا در آمریکا خریداری می کنند) و ارزهای دارای ارزش یا بازارهای سهام، اساس بهره وری از کاهش نرخ دلار آمریکا را فراهم می کنند.

 

 

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

حروف بزرگ و کوچک یکسان است.